Το ΕΚΠΑ για τα 200 χρόνια της Επανάστασης του 1821

ΔΙΕΘΝΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑ-ΗΜΕΡΙΔΕΣ

Γλωσσικές και πολιτισμικές ιστορίες μεταξύ Ελλάδας και Ιταλίας: Μελέτες για τα Διακόσια Χρόνια από την Εθνική Επανάσταση

ΓΛΩΣΣΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΙΤΑΛΙΑΣ: ΜΕΛΕΤΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΑΚΟΣΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ

7 και 8 Οκτωβρίου 2021 Italoellenica 2021.

Διεθνές Συνέδριο με τη συμμετοχή 20 ακαδημαϊκών και επιστημόνων από την Ελλάδα, την Ιταλία, την Αγγλία και τη Γερμανία.

Post-Napoleonic Europe Revolutions and Parliamentary Institutions.   The case of Greece on the occasion of the bicentenary since the War of  Independence (1821-2021)

POST-NAPOLEONIC EUROPE REVOLUTIONS AND PARLIAMENTARY INSTITUTIONS. THE CASE OF GREECE ON THE OCCASION OF THE BICENTENARY SINCE THE WAR OF INDEPENDENCE (1821-2021)

73ο Συνέδριο 20-23 Οκτωβρίου 2021, της Διεθνούς Επιτροπής για την Ιστορία των Εκπροσώπων και Κοινοβουλευτικών Θεσμών και του ΕΚΠΑ

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ «Με την πένα των Άλλων: όψεις της επαναστατημένης Ελλάδας κατά τον 19ο αιώνα»

Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ «ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΝΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ: ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΜΕΝΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΤΑ ΤΟΝ 19ο ΑΙΩΝΑ»

Διεθνές Συνέδριο της Φιλοσοφικής Σχολής του ΕΚΠΑ: 8-11 Δεκεμβρίου 2021

200 Χρόνια Ελληνικού Κράτους

200 ΧΡΟΝΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ

Διοργάνωση έντεκα ημερίδων με κοινή θεματική 200 Χρόνια ελληνικού κράτους εντός του 2021. Απολογισμοί και προοπτικές.

Το πρόγραμμα με τις ημερομηνίες των ημερίδων δεν έχει ακόμα οριστεί